PORADY DLA RODZICÓW POCZĄTKUJĄCEGO PRZEDSZKOLAKA I NIE TYLKO – INFORMACJE NA ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU W PRZEDSZKOLU

Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa. Malucha czekają poważne zmiany w jego życiu, często trudne do zaakceptowania. Ale to, co nowe, wcale nie musi być niedobre. Do trudnych sytuacji trzeba po prostu siebie i dziecko przygotować.

1. UBIERANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

Trzylatek rozbiera się i ubiera, zjada, myje się i sprząta z coraz mniejszą pomocą dorosłego. Najtrudniejsze do opanowania są drobne ruchy rąk. Na przykład, dziecko nie potrafi zawiązać sznurowadła, choć już jeździ na rowerku. Właściwe ubieranie dziecka do przedszkola jest szczególnie ważne w kształtowaniu jego samodzielności. Wygodne ubranie, które dziecko może łatwo rozpiąć, ściągnąć, zdjąć czy podciągnąć wpływa korzystnie na szybkość jego samodzielnych działań i poczucie osiągania sukcesu.

2. UBIÓR 3-LATKA A SAMODZIELNOŚĆ W KORZYSTANIU Z TOALETY

Dzieci sygnalizują swoje potrzeby fizjologiczne w ostatniej chwili i wtedy liczy się każda sekunda. Jeśli dziecko ma na sobie spodnie na gumkę to samo może je szybko ściągnąć i skorzystać z toalety. Natomiast, gdy ma na sobie spodnie dżinsowe, zapinane na metalowy guzik i suwak, to musi wykonać dodatkowo kilka trudnych dla niego czynności. Dzieci w przedszkolu myją ręce z podciągniętymi rękawami by ich nie zmoczyć. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy rękawy bluzeczek są odpowiednio luźne. Gdy są za ciasne i nie dają się podciągnąć dziecku bardzo trudno będzie ich nie zmoczyć.

3. OBUWIE

Najlepsze są kapcie na podeszwie antypoślizgowej, łatwe do wkładania. Buty do chodzenia po dworze powinny być wygodne i na tyle luźne by dziecko samodzielnie mogło włożyć do nich stopy, bez specjalnego wciskania. Najlepiej, gdy buty zapinane są na rzepy, bo wtedy dziecko samo potrafi je włożyć i zapiąć, czyli szybko staje się samodzielne.

4. INNE UWAGI ODNOŚNIE UBIORU

Wszystkie ubrania dziecka w przedszkolu powinny być podpisane, gdyż maluchy często gubią drobne części swojej garderoby, takie jak rękawiczki, szaliki, apaszki, a gdy kilkoro dzieci ma je takie same nie sposób ich rozpoznać. Należy przygotować ubrania „na wszelki wypadek” w podpisanym woreczku tekstylnym (majtki, skarpetki, rajstopki, koszulka, spódniczka, spodnie, torebka plastikowa na brudne ubrania). Zapasowa bielizna i ubranie są to rzeczy, które zostają w szatni przedszkolnej i są wykorzystywane, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzieci powinny być ubierane na „cebulkę”, ponieważ to najlepiej zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem. Ułatwia dostosowanie do warunków pogodowych. Dziewczynki powinny mieć tak upięte włosy, by nie przeszkadzały im w zabawie i jedzeniu.

Wszystkie powyższe uwagi wypływają z doświadczenia pracy z dziećmi trzyletnimi. Mamy nadzieję, że będą one pomocne w przygotowaniu Państwa dziecka do przedszkola.

Pozostałe informacje:

Dziecko przychodzi z Rodzicem do Przedszkola w godz. 6:00 do godz. 8:00. Przedszkole czynne jest do godziny 16:30 jednak prosimy, aby nie przychodzić na ostatnią chwilę. Jeżeli dziecko się spóźni, proszę o tym fakcie poinformować nas za pomocą systemu Innowacyjny T@rnobrzeg- aplikacja iPrzedszkole, telefonicznie danego dnia do godz. 8.00, lub dzień wcześniej. Nauczyciel przejmuje opiekę nad dzieckiem z chwilą przekazania go przez rodzica (wejścia do sali).

Jeżeli dziecko będzie przeżywać rozstanie z Rodzicem, można mu skrócić pobyt w Przedszkolu, pierwsze dni bywają trudne.

Wszystkie wymagane dokumenty Rodzic podpisuje w wyznaczonym dniu, w tym celu zostanie podany termin zebrania organizacyjnego.

Dzienna stawka żywieniowa w Przedszkolu wynosi 8,00 zł.

Pobyt dziecka w Przedszkolu jest do 5 godzin bezpłatny (8-13) każda godzina ponad podstawę programową to 1,00 zł (poza grupą 6-latków).

Wszystko będzie dobrze! Pozdrawiamy Państwa i życzymy samego dobra na nowy rok przedszkolny.

10 EDYCJA NARODOWEGO DNIA SPORTU W TARNOBRZEGU